hudobný odborliterárno-dramatický odbor tanečný odbor výtvarný odbor

 

 

                          

ODDELENIE STRUNOVÝCH NÁSTROJOV

 

 Hra na husle

Pedagóg : Bc. Šimon Hanzely

 

     Husle reprezentujúce skupinu sláčikových strunových nástrojov patrianástrojom na najvyššom stupni dokonalosti.  Už od doby svojho vzniku nepostrádateľné nielen v orchestrálnej hudbe, ale i v komornej, sólovej, či ľudovej hudobnej oblasti.

     Husle, z ktorých tón sa „vylúdi“ sláčikom, sa skladajú z trupu, krku s hmatníkom a z hlavice so štyrmi kolíkmi slúžiacimi na ladenie štyroch strún

     Na prvotné zvládnutie základov klasickej hry možno nadviazať s tzv. úžitkovou hrou rešpektujúcu záujem konkrétneho žiaka (rôzne ľudové a umelé piesne) alebo s komornou hrou (napr. duá, pričom husle ponímané ako nástroj sólového charakteru).

 

 

Hra na gitare

Pedagógovia :

Marián Mikolaj (vedúci oddelenia strunových nástrojov)

Bc. Vladimír Kubáň

Mgr. Edita Lorková 

Ing. Ladislav Demko, Dis. Art

Mgr. Veronika Kotradyová

Mgr. Ružena Vágnerová

            Gitara „obsadila“ v skupine hudobných nástrojov miesto strunového brnkacieho nástroja. Počas svojej histórie bola mnohokrát na výslní, láska k nej a obľúbenosť bola takmerakousi „módnou chorobou“. Mladí i starí sa už od nepamäti práve ňou sprevádzali pri speve piesní, dokonca sa stala dôležitým predmetom v mnohých domácnostiach.  

     Krk i trup gitary je približne rovnako dlhý a jej hmatník je rozdelený na pražce. Hlava so šiestimi ladiacimi kľúčmi  slúži na napínanie a následné ladenie strún. Okrem melodického spôsobu hry (charakteristického pre klasickú hudbu) je často využívaná aj akordická hra (sprievodypiesňam). Obľúbenou formou hudobnej interpretácie sa u žiakov stala  komorná hra (duá, triá, kvartetá a pod.).

 

 

   

Mgr. Ružena Vágnerová

Bc. Vladimír Kubáň

Mgr. Edita Lorková